Bild: Företagsträning med reklambyrån NORD DDB i Vasaparken!
Företagsträning & hälsa ligger mig varmt om hjärtat. Och kudos till de företag som jag tränar varje vecka eftersom de har förstått någonting väldigt viktigt. De investerar i sina anställda genom att både subventionera själva träningspassen och den tid, utöver själva passet, de anställda behöver ta för att hinna byta om och duscha. En ”no-brainer” kan man tycka som hälso- och träningsinititerad, men det är ju långt ifrån alla (företag) som förstår storheten i gemensam träning för sina medarbetare.
Fördelarna med företagsträning
Jag har skrivit om det tidigare och dessutom publicerat en artikel tillsammans med Malin Nylén om de stora hälsofördelarna som följer, för företag som fokuserar just på hälsosamma insatser bland sina medarbetare.
För det finns redan svart på vitt, inte minst de humana och mjuka resultaten. Att olika typer av hälsoinsatser hjälper den anställde att må bättre, sova bättre, bli piggare, ha mer ork och energi och känna sig allmänt gladare. Dessutom tillkommer ofta en fantastisk laganda under passen, som hjälper till att bygga en positiv kultur på arbetsplatsen. Medarbetare som kanske inte jobbar så nära varandra till vardags möts i svettiga träningskläder och gör armhävningar tillsammans. Det händer nåt där och då.
Men även de rent ekonomiska uppsidorna är stora för företag som satsar på sina anställda och deras välmående. Kan man t.ex. öka vissa individers kondition och därmed syreupptagningsförmåga kan man nämligen öka deras produktivitet rejält. Och här pratar vi ju verkligen företagsekonomiska vinningar.
Företagsträning – något för dig eller ditt företag?
Är du intresserad att dra igång gemensamma gruppträningar på ditt företag? Eller vill du ta ett ännu större grepp med grundliga hälsoundersökningar och därefter skräddarsy insatser för just ditt företag? Det är något jag och testkliniken Aktivitus kan hjälpa er med.
Kontakta mig på ptpepp1@gmail.com för mer information!