En bra start!

Godmorgon!

En bra start är ofta nyckeln till en bra dag – eller en bra vecka. Ett sätt att starta dagen bra på är att börja med en hälsosam frukost som ger dig alla energi du behöver.

Vissa brukar hävda att frukosten är dagens viktigaste måltid, medan andra inte håller med. Och det är olika. För somliga, inklusive jag själv, så är frukosten både viktigt och härlig att inta medan andra faktiskt kan ha ganska svårt att äta direkt på morgonen. Tips då brukar vara att inte äta direkt, utan kanske göra sig i ordning först och äta inom en timma. Och att äta något lite lättare som t.ex. en smoothie.

Frukosten bör enligt somliga stå för ca 25% av dagens energiintag. Försök tänka balans även när det gäller frukosten. En mix av kolhydrater, protein och bra fetter, såsom nötter och avokado.

en bra start
En bra start på dagen!

Tips på bra frukost!

  • Havregrynsgröt med chia/linfrön/bovetekorn eller andra fröer. Toppa med kanel/kardemumma!
  • Overnight oats – en kall grötform som står och drar i kylen över natten.
  • Chiagröt – 2msk chia och mandelmjölk får stå kallt över natten. Smaksätt med vaniljpulver och/eller frysta bär och lite nötter.
  • Ägg, avokado på rågbröd eller fröknäcke.
  • Jordnötssmör och tomater på fröknäcke.
  • Gröna smoothies förstås!
  • Bananpannkaka/plättar – kanske till helgen?
  • Granola med kokosmjölk och lite bär.
  • Skiva upp frukter och grönsaksstavar. Perfekt tillbehör och lite extra snacks!
  • Raw bollar till kaffet:)

 

en bra start
En bra start – raw bollar

Så, hur startar du dagen? Ge gärna era bästa frukosttips!

Ha en riktigt härlig dag och vecka nu!

/@pt_pepp 

 

SparaSparaSparaSpara

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: