När träningen blir en lek – bokstavligt talat!

Ibland kan träningen kännas som en lek – man känner sig stark och oövervinnelig. Men just igår var träningen mer av en lek – bokstavligt talat! Jag och barnen sprang och/eller körde sparkcykel ner till lekparken bakom Karlbergs slott. Där tränades det sedan i blandad utsträckning. Det var en kombination av rörlighet, styrka, fotboll, gunga, hopprep och lite springtävling!

Blir bra springtempo när barnen kör kick-bikes!

 

Det kanske inte blev den mest fokuserade och effektiva träningen såklart, men om det är ”lekträning” eller ingen träning alls som står till buds så är valet ganska enkelt. Lite lekträning är ändå himla mycket härligare och roligare än ingenting alls.

Barnen tycker det är roligt att byta om till träningskläder och ta med sina egna vattenflaskor. Vi är ute tillsammans, rör oss, leker, tränar och har roligt. Win-win helt enkelt. Ibland måste det inte vara svårare än så faktiskt!

Varsin flaska – alla ska med:)

 

Mästerlig fotograf – min dotter:)

 

SparaSpara

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: